For English Web Design By Melexima Web Design By Melexima
Ana Sayfa Gürel Motel Odalarımız Fiyatlarımız Rezervasyon Galeri Çevre Yerler İletişim Ulaşım
Gargara (Küçükkuyu) ;sırtını, denizden aniden yükselen, zeytin ağaçlarıyla süslenmiş Gargaran tepesine dayar. Gargaran tepesi de, eski Yunan kültürüne göre tanrılarına kurbanlar sunmak üzere yapılmış bulunan Zeus Altarı'na (Sunak) ev sahipliği yapar. Eski Yunanlılar, savaşlarda galip gelmek, kuraklıktan, hastalıktan kurtulmak, bereketli ürün almak, felaketlerden korunmak gibi sebeplerle tanrılarına kurban vermeyi adet haline getirmişlerdi..
Kazdağları (İda), mitolojide, tanrılar ve aşklar dağı olarak geçer. Dünyanın ilk güzellik yarışması burada yapıldı. Afrodit, Paris'e burada aşık oldu.
Dağın 3000 yıllık "İDA" olan ismini, "KAZDAĞLARI" olarak değiştiren SARIKIZ EFSANESİ'ni ve
Tahtakuşlar Köyü etnografya galerisini Yörede yaşayan Türkmen ve Yörüklerin kültürel etkinliklerini görebilirsiniz.
Assos ya da günümüzdeki adıyla Behramkale (Behramköy)Çanakkale'nin Ayvacık ilçesinde M.Ö. 1000 li yıllardan bu yana, kesintisiz olarak yaklaşık 3 bin yıldır yaşamını sürdüren bir yerleşim yeridir. Balığı ve kalamarıyla ünlü Assos, ünlü filozof Aristo'nun burada evlenmesine neden olacak güzellikte bir cennettir.
Ceneviz Köprüsü
Cenevizliler tarafından yapıldığı sanılan köprü, yüzyıllar boyunca insanlığa hizmet vermiştir. "Yağcı Yolu" olarak adlandırılan tarihi yolun en önemli geçidi olmuştur. Mıhlı Vadisi'ndeki bu köprü Ege Denizi ile Kaz Dağları'nı ve insanlarını birbirine bağlamıştır.
Afrodit Kaplıcası, söylentiye göre Güzellik ve Aşk Tanrıçası Afrodit tarafından bulunmuştur. Güzellik Tanrıçası Afrodit, cüzzam hastalığına yakalanak güzelliği bozulunca, Tanrı Zeus tarafından yanından uzaklaştırılır. İda Dağı 'nda bir çoban tarafından kaynağın çıktığı mağaraya getirilir. Her gün 42" suda yıkanan Afrodit eski güzelliğine kavuşur. Zeus Altarı, eski Yunan kültürüne göre tanrılarına kurbanlar sunmak üzere yapılmış bulunan Zeus Altarı'na (Sunak) ev sahipliği yapar. Taş duvarlarla örülen küçük bir oda kadar olan, içinde su bulunan sarnıç; halk arasında Zeus Mağarası olarak bilinmektedir. Sarnıca inen taş merdiven, günümüzde yıkılmış durumdadır.